Historia

pilka

Espadon Szczecin jest klubem wyjątkowo młodym, gdyż tak na dobrą sprawę swoją działalność rozpoczął dopiero przed dwoma sezonami. I od razu postawił sobie bardzo ambitne cele awansu do grona najlepszych drużyn w kraju. Wśród pomysłodawców odbudowy męskiej siatkówki w zachodniopomorskim znaleźli się byli siatkarze szczecińskich klubów: Jakub Markiewicz i Radosław Rybak

Sztuka awansu udała się dopiero za drugim podejściem. W ten sposób Espadon, wraz z GKS Katowice, stał się pierwszym od lat beniaminkiem PlusLigi (wcześniej liga była zamknięta). Doprowadziło to do tego, że po 13 latach przerwy do Szczecina wraca męska siatkówka w najlepszym krajowym wydaniu.

W minionym sezonie drużyna zajęła trzecie miejsce w rozgrywkach I ligi siatkarzy. Rok wcześniej zakończyła fazę zasadniczą na ósmym miejscu i odpadła już w pierwszej rundzie play-off.

Obecnie Espadon przekształcił się w spółkę, zgodnie z wymogami gry w Plus Lidze. Prezesem spółki jest Paweł Adamczak, a właścicielem pozostał Jakub Markiewicz – od kilku miesięcy prezes Zachodniopomorskiego Związku Piłki Siatkowej.

Espadon Szczecin nawiązuje oczywiście do największych sukcesów szczecińskiej siatkówki, która przed laty za sprawą Stali Stocznia Szczecin dała miastu złote medale mistrzostw Polski (85’ oraz 87’) i dwukrotnie finał krajowego pucharu. Ostatni medal dla Szczecina zdobyło Morze Bałtyk Szczecin w 1998 roku – było to srebro, po kapitalnych meczach finałowych z ZAKSĄ Kędzierzyn Koźle. Wtedy drużynę prowadził Hubert Wagner, a grali w niej m.in. Paweł Zagumny, Witold Roman i Krzysztof Gierczyński. Historia w jakiś sposób zatoczyła koło, bowiem pierwszy mecz w PlusLidze sezonu 2016/2017 zagrają 30 września w Szczecinie Espadon z aktualnym mistrzem Polski ZAKSĄ Kędzierzyn- Koźle.

Espadon Szczecin przed rozgrywkami polskiej ekstraklasy kompletnie zmienia swoje oblicze. Z zespołu roku ubiegłego pozostało tylko kilku graczy. Michał Sladecek – słowacki rozgrywający, środkowi Janusz Gałązka i Bartosz Cedzyński oraz przyjmujący Maciej Wołosz. Do drużyny dołączyli za to trzej byli reprezentanci Polski – Dawid Murek, Marcin Wika i Michał Ruciak, Bułgarzy Georgi Bratoev i Danaił Miłuszew, Serb Ivan Borovnjak oraz Łukasz Perłowski, Adrian Mihułka, Maciej Zajder i Bartłomiej Kluth. Trenerem zespołu jest Serb Milan Simojlović, a jego asystentem Michał Mieszko Gogol.

Sponsorzy